Vse spremenljivke morajo biti identificirane z edinstvenimi imeni, in se zato imenujejo identifikatorji. To so lahko kratka imena, kot a in b, lahko tudi daljša, kot so starost, priimek itn. Splošna pravila identifikatorjev, si lahko ogledamo v spodnjem seznamu.
V JavaScript je znak za enakost = uporabljen kot operater dodelitve, ne pa kot operater v matematiki.
V primeru x = x + 5
, ki je matematično popoln nesmisel, ima v JavaScript popoln smisel. In sicer
dodeljuje vrednost x + 5 do x
in rezultat postavi v x, torej se vrednost poveča za 5.
Matematični operater enakosti je v JavaScript zapisan kot ==
Spremenljivke lahko vsebujejo števila, in besedne vrednosti. V programiranju se te besede imenujejo nizi, števila pa integer. JavaScript lahko obdeluje številne vrste podatkov, ampak zaenkrat bomo ostali pri številkah in nizih. V primeru je številka napisana brez narekovajev, medtem ko so besede z narekovaji.
Če želimo spremenljivko ustvariti, jo moramo poimenovati oziroma razglasiti.
var Avto - če želim dve ali več besed, jih pišem skupaj var imeAvta
Po imenovanju spremenljivke, spremenljivka nima nobene vrednosti, in jo moramo dodati.
Avto = "Renault";
Spremenljivko lahko dodelimo tudi s pomočjo variable ali var krajše.
var Avto = "Renault";
Sedaj bomo napisali še primer, kjer bomo ustvarili spremenljivko mojAvto, in ji dali ime Renault. Vrednost bomo izpisali s pomočjo id, in metode getElementById().
Kaj pa, če imamo možnost uporabiti eno samo izjavo, v kateri deklariramo več spremenljivk. Izpiše nam seveda tisto spremenljivko, katere izjavo vpišemo v innerHTML.
V računalniških programih se spremenljivke pogosto deklarirajo brez vrednosti. Ker je vrednost nekaj, kar je potrebno izračunati, kar bo šele zagotovljeno kasneje, na primer uporabniški vnos. Takrat bo navedena spremenljivka v takih primerih imela nedefinirano vrednost.
Če spremenljivko poimenujemo ponovno, ta ne izgubi svoje vrednosti, v primeru bomo ponovno razglasil spremenljivko mojAvto, kjer bo vrednost ostala še vedno Renault.
Tako kot v matematiki, lahko izvajamo več stvari naenkrat s spremenljivkami.
Če uporabimo celo število kot niz, bo to število izpisano kot niz seveda.